Historie

Historie Senovážného náměstí sahá až do roku 1348, kdy bylo založeno na části osady Chudobice jako hlavní náměstí dolního Nového Města určené trhům se senem a obilninami. Na náměstí, tehdejším rynku byla i senná váha, tím vznikl jeho název. Náměstí bylo od roku 1896 několikrát přejmenováno, např. na Havlíčkovo náměstí, Soukupovo, Maxima Gorkého, a původní název se mu vrátil až v roce 1990.

Majitel domu na Senovážném náměstí a jeho dva významní synové.

Dům na Senovážném náměstí č. p. 981 zakoupil po svém sňatku Václav Špott, skladník na Ovocném trhu, za 17 000 zlatých. Tehdejší Špottův dům nazývaný „U zlaté váhy“ byl jednopatrový, rozlehlý, měl velkou zahradu a kolem domu byly volné prostory.

Václavu Špottovi se v domě U zlaté váhy narodili 2 synové, Karel (1811) a Jan (1813). Oba bratři byli lékaři, kteří se zabývali přírodní léčbou a vodoléčbou. Jan byl docentem ortopedie a hydroterapie na Univerzitě Karlově, byl průkopníkem vodoléčby, Karel založil v Panské Týnici, kde působil jako okresní lékař jakési vodní lázně a byl i odborníkem pro veterinární lékařství.